Gastro - profesjonalne urządzenai dla gastronomii

Recykling

Planujesz zakup nowego sprzętu ?

  • Zabierz ze sobą stary bądź zepsuty, zalegający w domu.
  • Możesz go bezpłatnie zostawić w sklepie przy zakupie nowego*
  • Przy dostawie nowego sprzętu - stary odbierzemy od Ciebie z domu za darmo
  • Tylko u nas: możesz zostawić dowolny zużyty sprzęt bez konieczności zakupu nowego**

Pamiętaj ! Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do śmietnika.

Co to są elektrośmieci ?

Elektrośmieci to zużyty sprzęt eletryczny i elektroniczny. Są nimi nieużywane, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty.

Co należy zrobić z elektrośmieciami ?

Elektrośmieci nie można wyrzucać do smietnika. Grozi za to kara grzywny do 5 tysięcy złotych. Stare i zużyte sprzęty rzadko przydają się w przyszłości - nie powinno się ich przechowywać na strychach lub w piwnicach. Elektrośmieci można bezpłatnie oddać w punktach zbierania zużytego sprzętu. Elektrośmieci można również pozbyć się w sklepie.

Dlaczego elektrośmieci szkodzą ?

Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego przenikają do gleby. Powoduje to nie tylko zatruwanie środowiska naturalnego ale również jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt.

  • RTĘĆ - zawarta jest w niektórych świetlówkach - jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgów ludzi i zwierząt powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania
  • ZWIĄZKI BROMU - stosowane są w komputerach, po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierzą schorzenia układu rozrodczego oraz problemu neurologiczne
  • KADM - zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze
  • PCB - który pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujace i izolujące po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkaniki tłuszczowej ludzi i zwierząt i powoduje m.in. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne, opóźnienia w rozwoju niemowląt
  • R-12 - czyli freon w klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od 1998 roku nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
  • AZBEST - używany jest w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne, jestjednak przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.

Żródło: www.elektroeko.pl

Takie oznakowanie informuje, że sprzęt elektryczny i elektroniczny, po okresie jego użytkowania, nie może być umieszczany łącznie z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego. Oznakowanie jest zgodne z Dyrektywą Europejską 2002/96/WE oraz polską Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym ( Dz. U. Nr. 180 poz. 1495 )

(Zgodnie z art. 42 pkt. 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym : „Sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są obowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej iż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju" )

*Przy zakupie nowego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego masz prawo nieodpłatnie oddać zużyty, tego samego rodzaju, w stosunku 1:1 (art. 42 pkt 1 ustawy ZSEE)
**Oferta nie obejmuje transportu zużytego sprzętu z domu do sklepu, chyba że nabyłeś u nas nowy sprzęt z dostawą."